Άρης - Λαύριο 87 - 61 σε ένα σούπερ Παλέ απο τα παλιά

Με ένα Παλέ καμίνι ο ‘Αρης πέτυχε την 5η νίκη στο Πρωτάθλημα με 87-61 επί της ομάδας του Λαυρίου. Οι παίκτες του Άρη εμφανίστηκαν με ονόματα φιλάθλων που χάθηκαν κάτι που συγκίνησε ιδιαίτερα

Ο Αρης στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Χόρκλερ προηγήθηκε 19-11 στο 6ο λεπτό που έφθασε και στο 25-11. Το Λαύριο δυνατά και κάλυψε τη διαφορά στο καλάθι. Στο 13ο λεπτό όμως η Βασιλική Τσαρουχά διέκοψε το ματς λόγω φτυσίματος. Αποσύρθηκε στα αποδυτήρια και έκανε δυο παρατηρήσεις στον Αρη.  Αυτό αποτέλεσε λόγο να παρουσιαστεί ακόμη πιο αποφασισμένος ο Αρης στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και να κάνει το 28-26, 48-32 και με το ημίχρονο να κλείνει στο συν 13 (48-35).

???? ?????? ?1 ??????? ??????

Αντεπίθεση απο το Λαύριο στο τρίτο δεκάλεπτο και το σκορ στο 22ο λεπτό έγινε 48-40. Ο Αρης ξέφυγε με 57-46 και έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με μια διαφορά που θα του έδινε φανερό προβάδισμα (65-51).

Στην τελευταία περίοδο ο Αρης  κατάφερε να προηγηθεί με 76-56 στο 36ο λεπτό και κάπου εκεί κρίθηκαν τα πάντα! Το τελικό 87-61 ήρθε πανηγυρικά σε ένα Αλεξάνδρειο που έβραζε απο οπαδική χαρά και συνθήματα!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 48-35, 65-51, 87-61

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ) , Γκούντγουιν 14 (9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τολιόπουλος 10(2/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Νότε 10 (2/8 τρίποντα), Νετζήπογλου 11 (2), Μήτρου-Λονγκ 12 (2), Σανόγκο 1 (5 ριμπάουντ), Σχίζας 4 (2 κλεψίματα, 2 λάθη), Καββαδάς 9 (4 ριμπάουντ), Φίλλιος , Σιδηροηλίας, Χαβαλές 1

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 14 (3), Φλαγκ 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόουλ 10 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Νικολαΐδης , Γερομιχαλός , Πιλάβιος 2 , Ντέιβις 5 , Ρέμι 15 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Κουζέλογλου 4 (7 ριμπάουντ), Ντούραμ 3 (3 λάθη), Σπρίντζιος, Γερομιχαλός (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.