Οικοδεσπότες της βραδιάς για τα φετινά βραβεία BAFTA ήταν οι DJs Ίντιθ Μπόουμαν και Ντέρμοτ Ο’ Λίρι, οι οποίοι μαζί τους Χιού Γκραντ, Τζέιμς Μακαβόι, Φίμπι Ντίνεβορ κ.α., βρέθηκαν σε ένα άδειο Royal Albert Hall λόγω της πανδημίας και των προστατευκών μέτρων.
Σε ρόλο παρουσιαστών ήταν επίσης και οι Ρενέ Ζελβέγκερ, Άννα Κέντρικ και Ρόουζ Μπερν, οι οποίες μέσω live streaming από το Λος Άντζελες πήραν μέρος στην παρουσίαση.
Να σημειωθεί ότι στην 74η τελετή απονομής των βραβείων θα παρευρισκόταν διαδικτυακά και ο πρίγκιπας Ουίλιαμ, ωστόσο λόγω οικογενειακού πένθους (για τον θάνατο του παππού του πρίγκιπα Φιλίππου), δεν κατέστει δυνατό να είναι στην εκδήλωση.
Μεγάλοι νικητές της βραδιάς ήταν οι ταινίες «Nomadland» και «Promising Young Woman». Το «Nomadland» απέσπασε συνολικά 4 βραβεία στις κατηγορίες Καλύτερης Ταινίας, Καλύτερης Σκηνοθεσίας, Α’ Γυναικείου Ρόλου και Καλύτερης Φωτογραφίας. Το «Promising Young Woman» κέρδισε 2 βραβεία στις κατηγορίες Καλύτερης Βρετανικής Ταινίας και Πρωτότυπου Σεναρίου.
Δείτε τη λίστα που ακολουθεί με όλους τους νικητές της βραδιάς
Οι νικητές των βραβείων BAFTA 2021
BEST FILM
- “THE FATHER”- Philippe Carcassonne, Jean-Louis Livi, David Parfitt
- “THE MAURITANIAN”- Adam Ackland, Leah Clarke, Beatriz Levin, Lloyd Levin
- WINNER – “NOMADLAND”- Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao
- “PROMISING YOUNG WOMAN”- Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox, Josey McNamara
- “THE TRIAL OF THE CHICAGO 7”- Stuart Besser, Marc Platt
OUTSTANDING BRITISH FILM
- “CALM WITH HORSES”- Nick Rowland, Daniel Emmerson, Joe Murtagh
- “THE DIG”- Simon Stone, Gabrielle Tana, Ellie Wood, Moira Buffini
- “THE FATHER”- Florian Zeller, Philippe Carcassone, Jean-Louis Livi, David Parfitt, Christopher Hampton
- “HIS HOUSE”- Remi Weekes, Martin Gentles, Edward King, Roy Lee
- “LIMBO”- Ben Sharrock, Irune Gurtubai, Angus Lamont
- “THE MAURITANIAN”- Kevin Macdonald, Adam Ackland, Leah Clarke, Beatriz Levin, Lloyd Levin, Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven
- “MOGUL MOWGLI”- Bassam Tariq, Riz Ahmed, Thomas Benski, Bennett McGhee
- WINNER – “PROMISING YOUNG WOMAN”- Emerald Fennell, Ben Browning, Ashley Fox, Josey McNamara
- “ROCKS”- Sarah Gavron, Ameenah Ayub Allen, Faye Ward, Theresa Ikoko, Claire Wilson
- “SAINT MAUD”- Rose Glass, Andrea Cornwell, Oliver Kassman
OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
- WINNER – “HIS HOUSE”, Remi Weekes (Writer/Director)
- “LIMBO”- Ben Sharrock (Writer/Director), Irune Gurtubai (Producer) [also produced by Angus Lamont]
- “MOFFIE”- Jack Sidey (Writer/Producer) [also written by Oliver Hermanus and produced by Eric Abraham]
- “ROCKS”- Theresa Ikoko, Claire Wilson (Writers)
- “SAINT MAUD”- Rose Glass (Writer/Director), Oliver Kassman (Producer) [also produced by Andrea Cornwell]
FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
- WINNER – “ANOTHER ROUND”- Thomas Vinterberg, Kasper Dissing, Sisse Graum Jørgensen
- “DEAR COMRADES!”- Andrei Konchalovsky, Alisher Usmanov
- “LES MISÉRABLES”- Ladj Ly, Toufik Ayadi, Christophe Barral
- “MINARI”- Lee Isaac Chung, Christina Oh
- “QUO VADIS, AIDA?”- Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimovich
DOCUMENTARY
- “COLLECTIVE”- Alexander Nanau
- “DAVID ATTENBOROUGH: A LIFE ON OUR PLANET”- Alastair Fothergill, Jonnie Hughes, Keith Scholey
- “THE DISSIDENT”- Bryan Fogel, Thor Halvorssen, Mark Monroe, Jake Swantko
- WINNER – “MY OCTOPUS TEACHER” Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster
- “THE SOCIAL DILEMMA”- Jeff Orlowski, Larissa Rhodes
ANIMATED FILM
- “ONWARD”- Dan Scanlon, Kori Rae
- WINNER – “SOUL”- Pete Docter, Dana Murray
- “WOLFWALKERS”- Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young
DIRECTOR
- “ANOTHER ROUND”- Thomas Vinterberg
- “BABYTEETH”- Shannon Murphy
- “MINARI”- Lee Isaac Chung
- WINNER – “NOMADLAND”- Chloé Zhao
- “QUO VADIS, AIDA?”- Jasmila Žbanić
- “ROCKS”- Sarah Gavron
ORIGINAL SCREENPLAY
- “ANOTHER ROUND” Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
- “MANK” Jack Fincher
- WINNER – “PROMISING YOUNG WOMAN”- Emerald Fennell
- “ROCKS”- Theresa Ikoko, Claire Wilson
- “THE TRIAL OF THE CHICAGO 7”- Aaron Sorkin
ADAPTED SCREENPLAY
- “THE DIG”- Moira Buffini
- WINNER – “THE FATHER”- Christopher Hampton, Florian Zeller
- “THE MAURITANIAN”- Rory Haines, Sohrab Noshirvani, M.B. Traven
- “NOMADLAND”- Chloé Zhao
- “THE WHITE TIGER”- Ramin Bahrani
LEADING ACTRESS
- BUKKY BAKRAY- “Rocks”
- RADHA BLANK- “The Forty-Year-Old Version”
- VANESSA KIRBY- “Pieces of a Woman”
- WINNER – FRANCES McDORMAND “Nomadland”
- WUNMI MOSAKU- “His House”
- ALFRE WOODARD- “Clemency”
LEADING ACTOR
- RIZ AHMED- “Sound of Metal”
- CHADWICK BOSEMAN- “Ma Rainey’s Black Bottom”
- ADARSH GOURAV- “The White Tiger”
- WINNER – ANTHONY HOPKINS- “The Father”
- MADS MIKKELSEN- “Another Round”
- TAHAR RAHIM- “The Mauritanian”
SUPPORTING ACTRESS
- NIAMH ALGAR- “Calm With Horses”
- KOSAR ALI- “Rocks”
- MARIA BAKALOVA- “Borat Subsequent Moviefilm”
- DOMINIQUE FISHBACK- “Judas and the Black Messiah”
- ASHLEY MADEKWE- “County Lines”
- WINNER – YUH-JUNG YOUN- “Minari”
SUPPORTING ACTOR
- WINNER – DANIEL KALUUYA “Judas and the Black Messiah”
- BARRY KEOGHAN- “Calm With Horses”
- ALAN KIM- “Minari”
- LESLIE ODOM JR.- “One Night in Miami…”
- CLARKE PETERS- “Da 5 Bloods”
- PAUL RACI- “Sound of Metal”
ORIGINAL SCORE
- “MANK”- Trent Reznor, Atticus Ross
- “MINARI”- Emile Mosseri
- “NEWS OF THE WORLD”- James Newton Howard
- “PROMISING YOUNG WOMAN”-Anthony Willis
- WINNER – “SOUL Jon Batiste”, Trent Reznor, Atticus Ross
CASTING
- “CALM WITH HORSES”- Shaheen Baig
- “JUDAS AND THE BLACK MESSIAH”- Alexa L. Fogel
- “MINARI”- Julia Kim
- “PROMISING YOUNG WOMAN”- Lindsay Graham Ahanonu, Mary Vernieu
- WINNER – “ROCKS”- Lucy Pardee
CINEMATOGRAPHY
- “JUDAS AND THE BLACK MESSIAH”- Sean Bobbitt
- “MANK”- Erik Messerschmidt
- “THE MAURITANIAN”- Alwin H. Küchler
- “NEWS OF THE WORLD”- Dariusz Wolski
- WINNER -” NOMADLAND” Joshua James Richards
EDITING
- “THE FATHER”- Yorgos Lamprinos
- “NOMADLAND”- Chloé Zhao
- “PROMISING YOUNG WOMAN”- Frédéric Thoraval
- WINNER – “SOUND OF METAL”- Mikkel E.G. Nielsen
- “THE TRIAL OF THE CHICAGO 7”- Alan Baumgarten
PRODUCTION DESIGN
- “THE DIG”- Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald
- “THE FATHER”- Peter Francis, Cathy Featherstone
- WINNER – “MANK”- Donald Graham Burt, Jan Pascale
- “NEWS OF THE WORLD”- David Crank, Elizabeth Keenan
- “REBECCA”- Sarah Greenwood, Katie Spencer
COSTUME DESIGN
- “AMMONITE”- Michael O’Connor
- “THE DIG”- Alice Babidge
- “EMMA”.- Alexandra Byrne
- WINNER – “MA RAINEY’S BLACK BOTTOM”- Ann Roth
- “MANK”- Trish Summerville
MAKE UP & HAIR
- “THE DIG”- Jenny Shircore
- “HILLBILLY ELEGY”- Patricia Dehaney, Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle
- WINNER – “MA RAINEY’S BLACK BOTTOM”- Matiki Anoff, Larry M. Cherry, Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal
- “MANK”- Colleen LaBaff, Kimberley Spiteri, Gigi Williams
- “PINOCCHIO”- Dalia Colli, Mark Coulier, Francesco Pegoretti
SOUND
- “GREYHOUND”- Beau Borders, Christian P. Minkler, Michael Minkler, Warren Shaw, David Wyman
- “NEWS OF THE WORLD”- Michael Fentum, William Miller, Mike Prestwood Smith, John Pritchett, Oliver Tarney
- “NOMADLAND”- Sergio Diaz, Zach Seivers, M. Wolf Snyder
- “SOUL”- Coya Elliott, Ren Klyce, David Parker
- WINNER – “SOUND OF METAL”- Jaime Baksht, Nicolas Becker, Phillip Bladh, Carlos Cortés, Michelle Couttolenc
SPECIAL VISUAL EFFECTS
- “GREYHOUND”- Pete Bebb, Nathan McGuinness, Sebastian von Overheidt, Whitney Richman
- “THE MIDNIGHT SKY”- Matt Kasmir, Chris Lawrence, Max Solomon, David Watkins
- “MULAN”- Sean Faden, Steve Ingram, Anders Langlands, Seth Maury
- “THE ONE AND ONLY IVAN”- Santiago Colomo Martinez, Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones
- WINNER – “TENET”- Scott Fisher, Andrew Jackson, Andrew Lockley
BRITISH SHORT ANIMATION
- “THE FIRE NEXT TIME”- Renaldho Pelle, Yanling Wang, Kerry Jade Kolbe
- WINNER – “THE OWL AND THE PUSSYCAT”- Mole Hill, Laura Duncalf
- “THE SONG OF A LOST BOY”- Daniel Quirke, Jamie MacDonald, Brid Arnstein
BRITISH SHORT FILM
- “EYELASH”- Jesse Lewis Reece, Ike Newman
- “LIZARD”- Akinola Davies, Rachel Dargavel, Wale Davies
- “LUCKY BREAK”- John Addis, Rami Sarras Pantoja
- “MISS CURVY”- Ghada Eldemellawy
- WINNER – “THE PRESENT”- Farah Nabulsi
EE RISING STAR AWARD
- WINNER – BUKKY BAKRAY
- CONRAD KHAN
- KINGSLEY BEN-ADIR
- MORFYDD CLARK
- ṢỌPẸ DÌRÍSÙ
Now THAT'S a winning reaction! Bukky Bakray (@BBUKKX) accepts the #EERisingStar Award for her role in @RocksTheFilm ? #EEBAFTAs @EE pic.twitter.com/YX4hOVAHMo
— BAFTA (@BAFTA) April 11, 2021
Διαβάστε όλα τα τελευταία νέα | Ενημερωθείτε