«Χορταστικό ντέρμπι» νίκη ο ΠΑΟΚ, διαμαρτυρίες ο Άρης

Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ διαφοροποίησε, όμως, υπέρ του την κατάσταση στο δεύτερο μισό τη αναμέτρησης και επικράτησε στην Τούμπα, για την 7η αγωνιστική των play off της Super League, επί του Αρη με 3-2.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν οι Τάισον (56)’ Στέφαν Σβαμπ (62’), Αντριγια Ζίβκοβιτς (78’), ενώ τα γκολ για τους για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Αμπουμπακάρ Καμαρά (45’), Βλάντιμιρ Νταρίντα (70’). Ο Αρης έμεινε με 10 παίκτες, στις καθυστερήσεις της μάχης, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα, του Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Αποδοτικότερος στο 20λεπτο της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ, διάστημα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να ανοίξει το σκορ, δεν κατάφερε, εντούτοις, να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 6’, ειδικότερα, ο Ντάντας, από το ύψος του πέναλτι, έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 20’, μετά από μακρινό σουτ του Κωνσταντέλια, η μπάλα έφυγε δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο Αρης, σταδιακά, ισορρόπησε το ματς. Στο 34’ και στο 37’ ο Κοτάρσκι αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του, σε σουτ των Πάλμα, Πίρσμαν, αντίστοιχα. Ο τερματοφύλακας του «Δικεφάλου» δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 45’ , όταν ο Καμαρά βρέθηκε σε θέση βολής- μετά από πάσα του Γκαρσία και εξουδετερωμένο τον Κουλιεράκη, ο οποίος γλίστρησε υπό την πίεση του τελευταίου- με συνέπεια να γίνει το 0-1 από τον επιθετικό των «κιτρινόμαυρων».

Πιέζοντας, με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ απείλησε στο 52’ με τον Ντάντας, ο Κουέστα, όμως, έδιωξε σε κόρνερ και ισοφάρισε στο 56’ με τον Τάισον, τον οποίο τροφοδότησε όμορφα ο Ζίβκοβιτς.

Το σκηνικό ανατράπηκε από τους «ασπρόμαυρους» στο 62’ (2-1), με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Σβαμπ, παράβαση που καταλογίστηκε μετά από ανατροπή του Ντάντας από τον Πίρσμαν στο 60’.

Στο 68’ μακρινό σουτ από τον Κωνσταντέλια, ο Κουέστα, έδιωξε με ένταση σε κόρνερ και στο 70’ ο Αρης ισοφάρισε με σουτ , από πλάγια θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή, του Νταρίντα. Την τελευταία… πινελιά στο παιχνίδι έβαλε ο Ζίβκοβιτς, ο οποίος με δυνατό πλάγιο σουτ , έξω από την περιοχή, έστειλε για μια ακόμη φορά την μπάλα στα καρέ του Κουέστα και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Ο Αρης είχε ευκαιρία να σκοράρει στο 86’ και στο 87’, με τους Φαμπιάνο, Καμάτσο, ο Κοτάρσκι, σε αμφότερες τις δύο περιπτώσεις, δεν επέτρεψε να παραβιαστεί η εστία του.

• Μικρή διακοπή υπήρξε στο 26’ για αντικείμενο που έπεσε από την κερκίδα στον β’ βοηθό, Ακίφ Εμιρέλι
  • 10.100 ήταν τα εισιτήρια που κόπηκαν στο παιχνίδι
  • Νεύρα καταγράφηκαν στο 64’ από Σβαμπ και Καμαρά, μετά από φάουλ του Μπράντον σε Νταμπό

Δηλώσεις των προπονητών

Ραζβάν Λουτσέσκου: «Αξίζαμε τη νίκη. Κοντρολάραμε το παιχνίδι, είχαμε ευκαιρίες τις οποίες δημιουργήσαμε από τον τρόπο παιχνιδιού μας. Είχαν και εκείνοι ευκαιρίες, αλλά σκόραραν από το δικό μας λάθος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν απόλυτα επιθετικοί, μόνο μία ή δυο φορές πάτησαν στην περιοχή μας. Πάντα το μυαλό μας είναι καθαρό. Έχουμε τα πάνω μας και τα κάτω μας και στη σεζόν και κατά τη διάρκεια των παιχνιδιών, αλλά σε αυτό παίζει ρόλο η έλλειψη εμπειρίας, η πίεση που υπάρχει. Αυτό πρέπει να διαχειριστούμε».

Τόλης Τερζής «Πληρώσαμε τα λάθη μας στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Ήταν κάτι που είχαμε πει να προσέξουμε. Αυτό που θέλω να πω με σιγουριά είναι πως έγινε σήμερα αλλοίωση αποτελέσματος με τη φάση του 30ου λεπτού που δεν μας έδωσε πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Είχαμε ευκαιρία σε εκείνο το λεπτό να σκοράρουμε, βάλαμε και το γκολ με τον Καμαρά και θα ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι. Υπάρχει πέναλτι και κόκκινη κάρτα. Είναι αλλοίωση το ξαναλέω με τον Κουλιεράκη να τραβάει και να ρίχνει τον Ματέο».

ΠΑΕ Άρης: “Ξεκάθαρη πλαστογραφία”

Έχουμε κουραστεί να λέμε τα ίδια. Με σφυρίχτρες από το Αζερμπαϊτζάν για ποια εξυγίανση μιλάμε; Σήμερα στην Τούμπα είδαμε ένα ακόμη ωραίο «έργο». Ο Αγκάγεφ δεν είδε το καθαρό πέναλτι του Κουλιεράκη στον Γκαρσία στο 30′, χαρίζοντάς του και την κόκκινη κάρτα. Το περίεργο είναι πως δεν τον φώναξε ούτε ο συμπατριώτης Varistas να ελέγξει τη φάση!!! Ξεκάθαρη πλαστογραφία!!! Πέναλτι και αποβολή στο 30′ που θα άλλαζαν τις ισορροπίες του αγώνα. Η τριάδα από το Αζερμπαϊτζάν είχε «συνεργό» και τον Γκορτσίλα στη φάση της αποβολής του Καμαρά. Αντί να κατευνάσει τα πνεύματα, αυτός τον προκάλεσε με την απαράδεκτη στάση του. Η αποστολή τους εξετελέσθη για ακόμη μια φορά…

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (80’ Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ (87’ Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς, Τάισον (68’ Ελ Καντουρί), Κωσταντέλιας, Μπράντον (80’ Ολιβέιρα)

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο (84’ Ρουπ), Νταμπό, Νταρίντα, Γκαρσία (67’ Καμάτσο), Πάλμα (67’ Ιτούρμπε), Καμαρά

Κίτρινες: Σβαμπ, Μπράντον, Σάστρε, Ζίβκοβιτς /Μαζικού
Κόκκινη: Καμαρά (δεύτερη κίτρινη)
Διαιτητής: Αλιγιάρ Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.