{ επικαιρότητα }

Νίκη στη πρεμιέρα για τον Αρη (70-64) με την Ζιέλονα Γκόρα για το Basketball Champions League

Ο Αρης αν και κόντεψε να χάσει έναν δικό του αγώνα κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 70-64 επί της Ζιελόνα Γκόρα. Ο Άρης ήταν μεταμορφωμένος σε σχέση με την Κυριακή, έκανε όμως και πάλι τα εύκολα δύσκολα! Σημασία έχει το τελικό 70-64 με το οποίο κέρδισε την Ζιέλονα Γκόρα στη πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη, καλύτερο ακόμα κι από αυτό με τον ΠΑΟΚ. Οι κίτρινοι είχαν ενέργεια, είχαν πάθος, είχαν διάθεση να παίξουν άμυνα, να βάλουν τα κορμιά τους στη μάχη και αυτά μετουσιώθηκαν σε κυριαρχία στο παρκέ. Το 15-2 με το οποίο ξεκίνησε στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα τα λέει όλα.

Έτσι ξεκινάει δυναμικά και θετικά  τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League.

Τώρα θα περιμένει να υποδεχτεί το Σάββατο στο Νick Galis Hall την ΑΕΚ.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιαννάκη ήταν οι Γουίβερ και Αθηναίου για την Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64

Aρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 6, Τσαϊρέλης, Χριστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 13 (2) Βασιλόπουλος 13 (2), Πέτγουεϊ 3, Γουίβερ 16 (2), Μπένσον 8, Μπελ 7.

Ζιελόνα Γκόρα (Γκρόνεκ): Φλόρενς 11 (3), Μουρ 10 (2), Ματσακ, Μόκρος, Ντραγκίσεβιτς 11, Κελάτι 15 (4), Χρικάνιουκ 7, Ζαμόσκι, Κόσζαρεκ 10 (2)