{ επικαιρότητα }

θρίαμβος 78-71 του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού στο μπάσκετ

Με πρώτους σκόρερ τους Αμερικανούς του ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού με 78-71 στο κλειστό της Πυλαίας.

Απο το πρώτο δεκάλεπτο ο Δικεφάλος του Βορρά ανάγκασε τον Ολυμπιακό σε συνεχές κυνήγι το οποίο έφερε στο κόκκινο στρατόπεδο εκνευρισμό και πολλά λάθη. Από το 29-18 της πρώτης περιόδου, φτάσαμε στο 44-33 και στο 57-41 ενώ η διαφορά κατέβηκε κάτω από τους 10 μόλις στο 35'. Ο Γκος είχε 24 πόντους και 3 ασίστ. Ο Ολυμπιακός, έκανε την 3η ήττα του στην κανονική περίοδο

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1), Τζάσον 14, Γκος 24 (5/11 τρίποντα), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 3 (1/8 σουτ), Ζάρας 2, Καραμανώλης, Τζόουνς 5 (1).

Ολυμπιακός: Σπανούλης 12 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Πρίντεζης 6 (1/3 σουτ), Παπανικολάου 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 11, Μπόγρης 4, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Μιλουτίνοφ 2, Γουίλτζερ 11 (1), Τόμπσον