{ Τελευταία νέα }

11ο Διεθνές Πανόραμα Ανεξάρτητων Δημιουργών Κινηματογράφου Ε.Κ.Θ.


11ο Διεθνές Πανόραμα Ανεξάρτητων Δημιουργών Κινηματογράφου Ε.Κ.Θ.
Δωρεάν

Η Λέσχη Κινηματογράφου του τομέα Πολιτισμού του Εργατουπαλληλικού Κέντρου Θεσσαλονίκης διοργανώνει το 11ο Διεθνές Πανόραμα Ανεξάρτητων Δημιουργών Κινηματογράφου.

11ο ΠΑΝΟΡΑΜΑ
ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ Ε.Κ.Θ. 
Η Γιορτή του Ανεξάρτητου Σινεμά
απο τις 10 έως τις 13 Δεκεμβρίου 2009!
Η είσοδος είναι ελεύθερη σε όλες τις προβολές.

Για μια ακόμη φορά ανεξάρτητοι δημιουργοί από όλο τον κόσμο παρουσιάζουν τις ταινίες τους στην Ελλάδα, σε ένα εναλλακτικό φεστιβάλ που συνεχίζει την πορεία του με αγάπη και μεράκι για τις ταινίες.
 
Φέτος εγκρίθηκαν και θα προβληθούν κατά τη διάρκεια του Πανοράματος 32 συμμετοχές ανεξάρτητων δημιουργών: 9 απο την Ελλάδα, 4 απο την Ισπανία, 3 απο τη Γαλλία, 2 απο την Ελβετία, 1 απο τη Γερμανία, 2 συμπαραγωγές Γερμανίας/Πολωνίας, 2 συμπαραγωγές Γερμανίας/Ελλάδας/Βελγίου, 1 συμπαραγωγή Γερμανίας/Ελλάδας, 1 συμπαραγωγή Μ. Βρετανίας/Μπελίζ/Γαλλίας, 2 συμμετοχές απο την Ουγγαρία, 3 συμμετοχές απο τη Βοσνία-Ερζεγοβίνη, και 2 ταινίες απο την Ινδία.
 
Οι κατηγορίες των συμμετοχών καλύπτουν όλα σχεδόν τα κινηματογραφικά είδη: Λαμβάνουν μέρος 13 ταινίες Μυθοπλασίας, 7 ταινίες Ντοκυμανταίρ, 4 ταινίες Πειραματικού Ντοκυμανταίρ, 2 ταινίες Οικολογικού Ντοκυμανταίρ, 2 ταινίες Πειραματικές και 3 ταινίες Video Art.
 
Ο πολυβραβευμένος σκηνοθέτης Θόδωρος Μαραγκός είναι το τιμώμενο πρόσωπο του 11ου Πανοράματος Ανεξάρτητων Δημιουργών Κινηματογράφου του Ε.Κ.Θ. Στις εκδηλώσεις του Πανοράματος θα προβληθούν δύο ταινίες του Θόδωρου Μαραγκού:

α) «Αρκεί να φαίνονται ωραία» Παραγωγή 2007. Οικολογικό Ντοκυμανταίρ μεγάλου μήκους .
Μια ταινία με θέμα τη μόλυνση και την καταστροφή του περιβάλλοντος και τις επιπτώσεις επάνω στον άνθρωπο. Στη δραματική προσπάθεια να ριζώσουν και να επιβιώσουν στον τόπο τους, οι Έλληνες επαρχιώτες και αγρότες αναγκάζονται να καταφύγουν στη χρήση καρκινογόνων φαρμάκων και να γίνουν θύτες και θύματα μιας παγκόσμιας εγκληματικής συμπεριφοράς των μεγάλων συμφερόντων.
Η ταινία αυτή αφηγείται επίσης την ιστορία ενός επαρχιωτόπουλου που ξεριζώθηκε πριν από πολλά χρόνια, αλλά πονάει τον τόπο του και προσπαθεί να βοηθήσει, κάνοντας ένα ντοκυμανταίρ αφύπνισης.
Προβολή: Την Πέμπτη 10/12, ώρα 21.00

β) «Black Μπεεε…» Παραγωγή 2005. Ντοκυμανταίρ με fiction και animation, έγχρωμο βραβείο β’ καλύτερης ταινίας τεκμηρίωσης στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης.
Η ταινία είναι ένα ταξίδι σε έναν άγνωστο ελληνισμό, μέσα από μία ψυχαγωγική και χιουμοριστική διαδρομή.
Ο Θοδωράκης ο νεοέλληνας, ο Στάθης ο μουσικός κι ο Δημητράκης το μαύρο πρόβατο, προσπαθούν να μάθουν την ιστορία της πατρίδας τους, μέσω… Ιταλίας.
Προβολή: Το Σάββατο 12/12, ώρα 21.00

Ο Θόδωρος Μαραγκός θα παρευρίσκεται και θα συζητήσει με το κοινό.

Είσοδος ελεύθερη σε όλες τις προβολές.

 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΤΑΙΝΙΩΝ
Είσοδος ελεύθερη σε όλες τις προβολές

Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου 2009
18:00 Τελετή Έναρξης
19:00 “MEAN SEA LEVEL”, PRADIP SAHA, Ινδία
20:00 “FEACAL ATTRACTION”, PRADIP SAHA, Ινδία
20:40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
21:00 “ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΩΡΑΙΑ”, ΘΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ, Ελλάδα
22:40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
23:00 “EL SISTEMA”, RAUL SMACZNY-MARIA STODMEIER, Γερμανία

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου 2009
18:00 “PATHOS MATHOS”, MANUELA MORGAINE, Γαλλία
19:00 “CAFÉ CON LECHE”, THORSTEN ECKE, Γερμανία- Πολωνία
19:02 “TWO CRIES”, THORSTEN ECKE, Γερμανία-Πολωνία
19:07 “PANTA REI” (EVERYTHING FLOWS), NISVET HRUSTIC, Βοσνία- Ερζεγοβίνη
19:27 “VISE OD TOGA” (MORE THAN THAT), NISVET HURSTIC, Βοσνία- Ερζεγοβίνη
19:44 “DARKNESS ON THE EDGE OF A TOWN”, SNJEZANLALOVIC, Βοσνία- Ερζεγοβίνη
19:56 “YO YELLA” (I AND SHE), FERNANDO USON, Ισπανία
20:14 “MAL AGUERO” (BAD OMAN), FERNANDO USON, Ισπανία
20:20 “ULTIMA FUNCION” (THE LAST SHOW), FERNANDO USON, Ισπανία
20:40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
21:00 “Ο ΣΚΥΛΟΣ”, ΝΙΚΟΣ LABOS, Ελλάδα
21:25 “VIS VIVA”, ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ, Ελλάδα
21:35 “MY CORPSE”, ΟΚΚΑΛΙΔΗΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ, Ελλάδα
21:45 ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ, Ελλάδα
21:55 “ΕΥΑ 2″, ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΔΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
22:05 “ΖΩΗ”, ΣΠΥΡΟΣ” ΔΟΔΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
22:20 “ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ”, ΠΑΝΟΣ ΣΠΙΝΘΙΡΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
22:40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
23:00 “ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ”, PINDAROS AND TINDAROS TEAM, Ελλάδα
23:20 “SELF EXILE”, ΝΙΚΟΣ ΓΙΑΒΡΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
23:28 “BLUE CORRIDOR”, DENEZ RUZSA, Ουγγαρία
23:35 “+1° C”, DENEZ RUZSA, Ουγγαρία
23:37 “THE DELICATE ART OF THE BLUDGEON”, JEAN-GABRIEL PERIOT, Γαλλία
23:41 “WELL COME”, KONSTANTINOS-ANTONIOS GOUTOS, Γερμανία-Ελλάδα- Βέλγιο

Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009
18:00 “THE FORGOTTEN DISTRICT”, OLIVER PICKINSON, Βρετανία-Γαλλία-Μπελίζ
19:00 “FROM SOMEWHERE TO NOW HERE”, VILLI HERMAN, Ελβετία
20:40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
21:00 “BLACK ΜΠΕΕ”, ΘΟΔΩΡΟΣ ΜΑΡΑΓΚΟΣ, Ελλάδα
22:40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
23:00 “MAX BILL”, ERICH SCHMID, Ελβετία

Κυριακή 13 Δεκεμβρίου 2009
17:30 “VIDEO FIANEUR STOP!”, KONSTANTINOS-ANTONIOS GOUTOS, Γερμανία-Ελλάδα-Βέλγιο
19:00 “Ο ΣΚΥΛΟΣ”, ΝΙΚΟΣ LABOT, Ελλάδα
19:25 “VIS VIVA”, ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ, Ελλάδα
19:35 “MY CORPSE”, ΟΚΚΑΛΙΔΗΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ, Ελλάδα
19:45 “ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ”, ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΒΛΑΔΙΜΗΡΟΣ, Ελλάδα
19:55 “ΕΥΑ 2″, ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΔΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
20:05 “ΖΩΗ”, ΣΠΥΡΟΣ ΔΟΔΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
20:20 “ΤΟ ΚΑΛΑΘΙ”, ΠΑΝΟΣ ΣΠΙΝΘΙΡΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
20:40 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ
21:00 “ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ”, PINDAROS AND TINDAROS TEAM, Ελλάδα
21:20 “SELF EXILE”, ΝΙΚΟΣ ΓΙΑΒΡΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα
21:28 “LEIPZIG LIBERTY”, KONSTANTINOS-ANTONIOS GOUTOS, Ελλάδα
22:45 “PEINCESSA DE AFRICA”, JUAN LAGUNA, Ισπανία
00:00 “A STORY OF  ORACLES”, MANUELA MORCAINE, Γαλλία

11o ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ Ε.Κ.Θ. 10-11-12-13/12/2009
ΕΡΓΑΤΟΫΠΑΛΛΗΛΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΤΟΜΕΑΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ-ΛΕΣΧΗ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ
ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ 32 ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΟΥ ΓΩΝΙΑ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
e- mail: [email protected]

 




TOP 10 ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ