17.5 C
Thessaloniki
17.1 C
Athens

Έναρξη του EURO 2020 – Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων

Η μακράν πιο φιλόδοξη διοργάνωση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ποδοσφαίρου ξεκινά σήμερα Παρασκευή 11/6 στην Ιταλία, με έναν χρόνο καθυστέρηση λόγω της πανδημίας.

Κι αυτό γιατί όχι μόνο θα διεξαχθεί σε 11 διαφορετικές χώρες και με 24 ομάδες, με τον τελικό στο Γουέμπλεϊ του Λονδίνου, αλλά και γιατί θα είναι η πρώτη μεγάλη ποδοσφαιρική διοργάνωση στην εποχή του κορωνοϊού, με αυξημένους ελέγχους, πολλά ταξίδια, μειωμένο αριθμό θεατών και διαρκή επαγρύπνηση για κρούσματα.

Ιταλία και Τουρκία σηκώνουν σήμερα το βράδυ στις 10 την αυλαία του τουρνουά, που σχεδιάστηκε έτσι για να τιμήσει τα 60 χρόνια από το πρώτο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (τότε Κύπελλο Εθνών) το 1960, όμως θα διεξαχθεί τελικά στα… 61 χρόνια από τότε.

Το «Ολίμπικο» της Ρώμης υποδέχεται κάτι παραπάνω από έναν αγώνα της Εθνικής Ιταλίας για το Euro, καθώς η πρεμιέρα αυτού του τουρνουά αποτελεί κρίσιμο τεστ για τα υγειονομικά πρωτόκολλα που θα εφαρμοστούν όχι μόνο για ποδοσφαιριστές, συνοδούς και διαιτητές, αλλά και για τους 18.000 φιλάθλους που επιτρέπεται να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Βεβαίως και στον αγωνιστικό τομέα η πάντα απρόβλεπτη πρεμιέρα μπορεί να κρύβει παγίδες για τη γηπεδούχο ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι.

Πιο χειροπιαστά προβλήματα πάντως έχουν στα στρατόπεδα της Ισπανίας, της Σουηδίας και της Γαλλίας. Ο Ντιέγο Γιορέντε έγινε ο δεύτερος Ισπανός διεθνής μετά τον αρχηγό Σέρχιο Μπουσκέτς που εμφανίζεται θετικός στον κορωνοϊό, κι ενώ η ομάδα είναι ήδη σε καραντίνα και οι υγιείς παίκτες εμβολιάστηκαν την Τετάρτη 9/6. Κρούσματα παρουσιάστηκαν και στην Εθνική Σουηδίας, με θετικούς τους Κουλουσέφσκι και Σβάνμπεργκ. Παράλληλα, στη Γαλλία αγωνιούν για τον τραυματισμό του Καρίμ Μπενζεμά.

Euro 2020: Το πρόγραμμα των τηλεοπτικών μεταδόσεων

Η τηλεόραση του ΑΝΤ1 θα μεταδώσει τη διοργάνωση, με εξαίρεση έξι ματς από την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων, τα οποία θα πάνε στο Μακεδονία TV.

1η Αγωνιστική

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία
19:00 Δανία – Φινλανδία
22:00 Βέλγιο – Ρωσία

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία
19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία
22:00 Ολλανδία – Ουκρανία

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία
19:00 Πολωνία – Σλοβακία
22:00 Ισπανία – Σουηδία

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία
22:00 Γαλλία – Γερμανία

2η Αγωνιστική

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία
19:00 Τουρκία – Ουαλία
22:00 Ιταλία – Ελβετία

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία
19:00 Δανία – Βέλγιο
22:00 Ολλανδία – Αυστρία

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία
19:00 Κροατία – Τσεχία
22:00 Αγγλία – Σκωτία

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία
19:00 Πορτογαλία – Γερμανία
22:00 Ισπανία – Πολωνία

3η Αγωνιστική

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Ιταλία – Ουαλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Ουκρανία – Αυστρία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Ρωσία – Δανία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Φινλανδία – Βέλγιο ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Τσεχία – Αγγλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σλοβακία – Ισπανία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Σουηδία – Πολωνία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Γερμανία – Ουγγαρία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Πορτογαλία – Γαλλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Νοκ άουτ
Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου

2Α – 2Β (19:00, Αμστερνταμ)

1Α – 2Γ (22:00, Λονδίνο)

Κυριακή 27 Ιουνίου

3: 1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ (19:00, Βουδαπέστη)

4: 1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (22:00, Μπιλμπάο)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

5: 2Δ – 2Ε (19:00, Κοπεγχάγη)

6: 1ΣΤ-3Α/Β/Γ (22:00, Βουκουρέστι)

Τρίτη 29 Ιουνίου

7: 1Δ – 2ΣΤ (19:00, Δουβλίνο)

8: 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ (22:00, Γλασκώβη)

Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου

ΠΡ1: Νικητής 6 – Νικητής 5 (19:00, Αγία Πετρούπολη)

ΠΡ2: Νικητής 4 – Νικητής 2 (22:00, Μόναχο)

Σάββατο 3 Ιουλίου

ΠΡ3: Νικητής 3 – Νικητής 1 (19:00, Μπακού)

ΠΡ4: Νικητής 8 – Νικητής 7 (22:00, Ρώμη)

Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου

ΗΜ1: Νικητής ΠΡ2 – Νικητής ΠΡ1 (22:00, Λονδίνο)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

ΗΜ2: Νικητής ΠΡ4 – Νικητής ΠΡ3 (22:00, Λονδίνο)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

Νικητής ΗΜ1 – Νικητής ΗΜ2 (22:00, Λονδίνο)

Πηγή: kathimerini.gr – sport-fm.gr

Ακολουθείστε το Cityportal.gr στο Google News να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα

Διαβάστε όλα τα Τελευταία Νέα (Ελλάδα, Διεθνή) στο Cityportal.gr

Cityportal.gr Live ενημέρωση: O κορωνοϊός λεπτό προς λεπτό στην Ελλάδα και  παγκοσμίως


 

Τελευταία νέα

Ο ΚΑΙΡΟΣ

Thessaloniki
few clouds
17.6 ° C
19.3 °
15.9 °
58 %
2.7kmh
20 %
Τρ
25 °
Τε
30 °
Πε
30 °
Πα
30 °
Σα
29 °