ΑΡΗΣ - ΟΦΗ 3-1

Κύπελλο Ελλάδας: Άρης - ΟΦΗ 3-1

Ο Άρης ήταν πολύ καλύτερος ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε τον ΟΦΗ με 3-1. Έτσι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο του κυπέλλου. Ο ΟΦΗ δεν απείλησε καθώς δεν δημιουργησε ευκαιρίες. Ήταν ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με τον διαιτητή Φωτιά να μην «βλέπει»  δυο πεντακάθαρα πέναλτι, που έγιναν μπροατά στα μάτια του και να χρειάζεται η συνδρομή του VAR για να τα σφυρίξει

Ο Άρης προηγήθηκε με δύο πέναλτι στο α’ μέρος  που εκτέλεσαν οι συνήθεις ύποπτοι, ο Μπρούνο Γκάμα στο 16′ και ο Καμαρά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μείωσε με στο 56′ με τον Καστάνιος, αλλά ο Χουάν Ιτούρμπε με ένα φανταστικό γκολ υπέγραψε το τελικό σκορ, 3-1 του Άρη επί του ΟΦΗ στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

Αξίζει να σημειωθεί πως μετά το γκολ του Ιτούρμπε οι ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ ζητούσαν πιεστικά από τον διαιτητή Φωτιά οφ σάιντ. Ακολούθησαν αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Την κίτρινη κάρτα είδαν οι Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Φαμπιάνο (Άρης), Βούρος (ΟΦΗ)

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Σπυρόπουλος (Ανατ. Αττικής)
4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών)
VAR: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Πετρόπουλος (Αρκαδίας)
Παρατηρητής: Τάπατζας (Θράκης).

Οι συνθέσεις των ομάδων

Άρης (Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (69′ Λούμορ), Σάσα (86′ Μάνος), Τζέγκο, Ντιαγέ (69′ Ματίγια), Γκάμα (69′ Ιτούρμπε), Γκαρσία (46′ Μαντσίνι), Καμαρά

ΟΦΗ (Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γαγιέγος (32′ Μεγιάδο), Τοράλ (64′ Ναμπί), Ντε Γκούζμαν, Καμάου (46′ Τσιλιανίδης), Λάμπρου (83′ Γιαννούλης), Καστάνιος (83′ Γιάννου)

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.