Στέφανος Τσιτσιπάς

Με μυθική ανατροπή στον τελικό της Αστάνα ο Τσιτσιπάς

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τελικό στην Αστάνα του Καζακστάν, καθώς επικράτησε, με ανατροπή, του Αντρέι Ρούμπλεφ με 4-6, 6-4, 6-3.

Αντίπαλος του θα είναι ο νικητής του έτερου ημιτελικού, ο Νόβακ Τζόκοβιτς ή ο Ντανίλ Μεντβέντεφ. Αν ο Τσιτσιπάς κατακτήσει τον τίτλο, τότε θα είναι ο 10ος συνολικά στην καριέρα του και ο τρίτος μέσα στο 2022, μετά από εκείνους της Μαγιόρκα και του Μόντε Κάρλο.

Ο Ρώσος τενίστας ήταν αρχικά επιβλητικός, καθώς με βασικό όπλο την ταχύτητα στα κτυπήματα και στις αντιδράσεις του, δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Ελληνα πρωταθλητή. Ο Ρούμπλεφ μπήκε πολύ δυνατά στο κορτ και με το… καλησπέρα, «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά και διατηρώντας το δικό του μέχρι το τέλος του σετ, έφθασε στο 6-4, μετά από 44 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς προσπάθησε ν’ αντιδράσει και βελτιώνοντας αισθητά την απόδοση του, κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του. Μάλιστα, στο όγδοο γκέιμ, έφθασε κοντά στο break, όμως με δύο διαδοχικούς πόντους, ο Ρούμπλεφ, ισοφάρισε σε 4-4. Διατηρώντας την ψυχραιμία και την στοχοπροσήλωση του, ο Ελληνας πρωταθλητής, προηγήθηκε με 5-4 και «σπάζοντας» το σερβίς του Ρώσου αντιπάλου του, πήρε το σετ με 6-4, μετά από 45 λεπτά.

Συνεχίζοντας σ΄ αυτόν τον ρυθμό, ο Τσιτσιπάς ήταν «τέρας ψυχραιμίας» και αφού κατάφερε να επιβάλει τον τρόπο παιχνιδιού του, «έσπασε» το σερβίς του Ρούμπλεφ στο όγδοο γκέϊμ. Προηγούμενος πλέον με 5-3, ο «Tsitsifast» σέρβιρε για την νίκη και τα κατάφερε με 6-3, μετά από 38 λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι αυτή, ήταν η πρώτη φορά στις 10 αναμετρήσεις των δύο τενιστών, που σημειώθηκε ανατροπή, καθώς μέχρι σήμερα, όποιος έπαιρνε το πρώτο σετ, πανηγύριζε και την νίκη.

Σουπερ λιγκ, οι αγώνες στην τηλεόραση (ΣΚΔ 8,9,10/ Οκτ)

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.