ΑΡΗΣ-ΟΣΦΠ

Μεγάλη νίκη του Άρη απέναντι στον Ολυμπιακό: Έσπασε το «αήττητο» του Πειραιά

Ο Άρης είχε ανεβασμένη ψυχολογία μετά την επιστροφή των έξι βαθμών από το CAS, εξασφάλισε τα πλέι οφ και χωρίς άγχος πήρε μια τεράστια νίκη επί του Ολυμπιακού με 2-1. Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη του Άρη κόντρα στους «ερυθρόλευκους» μετά από 12 ολόκληρα χρόνια και μάλιστα αυτή που έσπασε το αήττητο της ομάδας του Πειραιά.

Το παιχνίδι δεν είχε πάρα πολλές φάσεις, ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός στο πρώτο ημίχρονο αλλά ο Αρης έκανε μια τεράστια ανατροπή με τους Καμαρά και Γκάμα και πήρε δίκαια του τρεις βαθμούς. Πλέον βάζει πλώρη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ απειλεί ανοιχτά πλέον και την ΑΕΚ.

Πιο αποτελεσματικός ο Ολυμπιακός

To πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν αλλά να μην τα καταφέρνουν.

Στην πρώτη τελική του αγώνα, στο 13ο λεπτό, ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ. Η φάση ξεκίνησε από τα δεξιά με σέντρα του Ροντρίγκες, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς του Αρη, ο Κουέστα απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Ελ Αραμπί με κοντινή κεφαλιά σκόραρε.

Η πρώτη ευκαιρία για τον Αρη ήρθε στο 25ο λεπτό από στατική φάση. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ματίγια πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βάτσλικ.

Στο 41’ νέα ευκαιρία για τον Αρη. Τρομερό μακρινό σουτ του Γκάνεα, πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Βάτσλικ.

Τρομερή ανατροπή του Αρη με Καμαρά-Γκάμα

Με το καλησπέρα στο δεύτερο μέρος ο Αρης απείλησε. Ηταν το 51ο λεπτό, όταν ο Μαντσίνι από καλή θέση στα όρια της περιοχής, επιχείρησε το σουτ, το οποίο όμως πέρασε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ήρθε το γκολ για τους «κιτρινόμαυρους».

Ωραία μπαλιά του Μαντσίνι στον Ντιαγέ, εκείνος γύρισε και είδε τον επερχόμενο Καμαρά που με άψογο πλασέ εκτέλεσε τον Βάτσλικ.

Στο 56′ στο σουτ του Ιτούρμπε μετά τη μία μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να απειλήσει και ο Μπούργος έκανε διπλή αλλαγή που βοήθησε τον Αρη. Στο 79ο λεπτό ο Αρης ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ο Πάλμα κέρδισε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Γκάμα εκτέλεση άψογα και άφησε άγαλμα τον Βάτσλικ στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του για το 2-1.

Το μοναδικό που κατάφερε να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν να απειλήσει στο 84’, όταν το σουτ του Μασούρα μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κουέστα.

Αρης (Μπούργος): Κουέστα, Σάκιτς, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (92’ Χαΐροβιτς), Ντιαγέ (72’ Γκάμα), Ιτούρμπε (86’ Ντουκουρέ), Μαντσίνι (72’ Πάλμα), Καμαρά (86’ Μπεναλουάν).

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βάτσλικ, Λαλά, Μπα, Σισέ, Κίτσος (83’ Ανδρούτσος), Μ’Βιλά, Μπουχαλάκης (83’ Φατιγκά), Ροντρίγκες (66’ Βαλμπουενά), Καρβάλιο (43’ Καμαρά), Μασούρας, Ελ Αραμπί.

MVP: Ντιαγέ. Ο Αφρικανός μέσος έκανε καλή δουλειά στη μεσαία γραμμή και μοίρασε το γκολ στον Καμαρά για το 1-1.

Διαιτητής: Ο Τζοβάρας ήταν εκνευριστικός σε κάποια σημεία του αγώνα, δεν είχε την δύσκολη φάση ενώ θα μπορούσε να αποβάλλει τον Καρβάλιο που προκλητικά κλώτσησε την μπάλα σε φάουλ που προσπαθούσε να κάνει ο Ματίγια, ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα.