Ο Άρης πληρώνει τα λάθη του

Ο Άρης φαίνεται να πληρώνει πολύ ακριβά τα λάθη που έκανε κατά την προετοιμασία, τα φύγε εσύ – έλα εσύ με τους παίκτες, αλλά και την έλλειψη δεσίματος της ομάδας με τις προσθήκες που άργησαν να έρθουν. Η ομάδα έδειξε να έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο για μια ακόμη φορά. Αποτέλεσμα ο αγώνας ανάμεσα στον Αρη και την Κηφισιά (1-1) να τελειώσει χωρίς νικητή στο σημερινό παιχνίδι, στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 7η αγωνιστική της Super League.

Αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε με δύο πολύ ωραία γκολ που πέτυχαν ο Λορέν Μορόν, για τους γηπεδούχους, στο 23ο λεπτό και ο Ογκνιεν Οζέγκοβιτς, για τους φιλοξενούμενος, στο 75ο λεπτό.

Χωρίς πολλές φάσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο, με τον Αρη να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Κηφισιά να είναι καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο και να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Στο 14ο λεπτό ο Σουλεϊμάνοφ «έγραψε» την πρώτη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με σουτ από μακρινή απόσταση, ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε. Ο Αρης έφτασε, τελικά, στο γκολ εννιά λεπτά αργότερα. Ήταν η φάση στο 23’, ειδικότερα, η οποία άρχισε με σέντρα, από τα αριστερά, του Φεράρι, που είχε πρώτο αποδέκτη τον Σουλεϊμάνοφ. Ο τελευταίος με κεφαλιά-πάσα βρήκε τον Μορόν και ο Ισπανός επιθετικός, με σουτ στην κίνηση, στο ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μορόν είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα των «κιτρινόμαυρων» στο 51ο λεπτό, όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στον Αναγνωστόπουλο, ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 63’, μετά από λάθος του Μπράμπετς, ο Οζέγκοβιτς βρέθηκε σε θέση βολής για τους φιλοξενούμενους, η μπάλα έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Το γκολ ο επιθετικός της Κηφισιάς το πέτυχε, εν τέλει, στο 75’ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ύστερα από ακριβέστατη σέντρα του Μασούρα.

Στο 78’ ο Αναγνωστόπουλος εξουδετέρωσε σουτ του Κάρλσον, με τον τελευταίο να αστοχεί σε σουτ (η μπάλα έφυγε λίγο άουτ), στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Άκης Μάντζιος, Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής στου ΆΡΗ στην κάμερα της NOVA:

«Δεν ήρθε η νίκη ενώ ξεκινήσαμε καλά και βάλαμε γκολ νωρίς. Στο δεύτερο δεν ήμασταν καλοί. Φάνηκε η έλλειψη φρεσκάδας. Χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κλειδώσουμε το ματς, δεχτήκαμε γκολ ισοφάρισης. Είναι ένα αρνητικό αποτέλεσμα που πρέπει να αποδεχθούμε. Μας επηρεάζει ψυχολογικά. Θέλαμε να κερδίσουμε, είναι ένα αποτέλεσμα που δεν είναι καλό για εμάς, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε και να δουλέψουμε στην διακοπή».

Βερστράτε: “Μόνο τους εαυτούς μας μπορούμε να κατηγορήσουμε…” (video)

Γιάννης Αναστασίου,  το τελικό αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής της Κηφισιάς στην κάμερα της Nova:

«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα και σε μια ωραία ατμόσφαιρα, σε ένα ποδοσφαιρικό γήπεδο. Ακολουθήσαμε καλά το πλάνο, δεν αντιδράσαμε καλά στο γκολ αλλά γενικά είχαμε τον έλεγχο. Ο Άρης έχει την ποιότητα να σου προκαλέσει προβλήματα, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε πολλή βοήθεια από τα εξτρέμ μας και είχαμε πρόβλημα στην τελική φάση. Στο δεύτερο μέρος ηρεμήσαμε, φτιάξαμε φάσεις και θα μπορούσαμε να σκοράρουμε νωρίτερα. Θεωρώ πως ήταν δίκαιο αποτέλεσμα το 1-1. Κάθε βαθμός είναι σημαντικός, ειδικά σε μια τέτοια έδρα. Δείξαμε ότι το πιστεύουμε σε μια δύσκολη έδρα»

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΡΗΣ (Ακης Μάντζιος): Κουέστα, Μπράμπετς, Φεράρι, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζιο (83’ Μοντόγια), Νταρίντα, Βερστράτε (83’ Ζαμόρα), Πάρδο (57’ Χριστοδουλόπουλος), Σουλεϊμάνοφ (58’ Κάρλσον) , Μενέντες (69’ Ντουκουρέ), Μορόν.

ΚΗΦΙΣΙΑ: (Γιάννης Αναστασίου) Αναγνωστόπουλος, Μποτία (85’ Κωνσταντακόπουλος), Λούμορ, Βαφέας, Τσάπαν, Παπασάββας (69’ Πέιος), Ιλίεφ (63’ Μπιφουμά), Μασούρας, Τετέι, Αντερέγκεν (62’ Σάντος), Οζέγκοβιτς (85’ Γκόμπελιτς).

Διαιτητής: Πουλικίδης (Δράμας)
Κίτρινες: Φαμπιάνο, Ζαμόρα/ Αντερέγκεν, Παπασάββας, Μποτία, Βαφέας, Γκόμπελιτς Αναγνωστόπουλος, Κωνσταντακόπουλος