Ο Καμαρά πανηγυρίζει το γκολ
PLAY OFF / ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ 0-1

ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ 0-1 και πάρτι στην Τούμπα (φωτορεπορτάζ)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μέσα στη Τούμπα με 0-1 από τον Άρη, συνολικά για τρίτη φορά φέτος από τους κίτρινους στα τέσσερα παιχνίδια που έχουν δώσει μεταξύ τους. Να σημειωθεί πως σε αυτούς τους τέσσερις αγώνες οι «κίτρινοι» δεν έχουν δεχθεί ούτε ένα γκολ από τον ΠΑΟΚ!

Ο Άρης, με καλή παρουσία κι έξυπνη τακτική έφθασε στη νίκη και πολλαπλασίασε τις ελπίδες του για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Το πλάνο παιχνιδιού που σχεδίασε ο Μπούργος λειτούργησε, οι κίτρινοι ανάγκασαν τον Δικέφαλο του βορρά να πέφτει αβίαστα σε λάθη.

Ο Άρης προσπάθησε να βρει το γκολ από νωρίς κέρδισε συνεχόμενα κόρνερ, ενώ στο 21ο λεπτό ο Ιτούρμπε προσπάθησε με απευθείας εκτέλεση να σκοράρει, όμως ο Πασχαλάκης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ. Οι κίτρινοι στο 28ο λεπτό απείλησαν ξανά με τον Μαντσίνι ο οποίος μπήκε από τα δεξιά αλλά το γύρισμά του κόντραρε, ενώ στο 31 σούταρε αλλά ήταν ακίνδυνο το σουτ που επιχείρησε.

Ο ΠΑΟΚ δυο λεπτά αργότερα είχε μια τελική προσπάθεια μετά από ώρα με τον Κούρτιτς που επιχείρησε το σουτ από μακριά, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε εύκολα. Η μεγαλύτερη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο ήταν και πάλι για τον Άρη στο 39ο λεπτό, όταν ο Καμαρά σε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη έκανε δυνατο κοντρόλ και έσπρωξε την μπάλα κατέληξε  στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε το ίδιο δυνατά με τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο και στα πρώτα πέντε λεπτά είχε δυο τελικές με προϋποθέσεις. Στο 48′ ο Καμαρά δοκίμασε το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε όμως την μπάλα, ενώ ένα λεπτό μετά ο Σούντγκρεν σούταρε με το αριστερό από πολύ μακριά, με την μπάλα να «ξύνει» το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ.

Η ευκαιρία του αγώνα όμως ανήκει στον ΠΑΟΚ όταν στο 51ο λεπτό ο Σάστρε,  ανάγκασε σε σπουδαία επέμβαση τον Κουέστα, με τον Μουργκ στη συνεχεία μπροστά σε άδεια εστία να  σουτάρει απελπιστικά άουτ

Στο 63ο λεπτό του ματς, ο Άρης σε αντεπίθεση με τον Μαντσίνι να κάνει μια ονειρική κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας στον Καμαρά, που  έστειλα τη μπάλα στη κλειστή γωνία του Έλληνα γκολκίπερ, πετυχαίνοντας το 1-0 μέσα στην Τούμπα!

SUPERLEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF / ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ / MOTION TEAM)

Ο Άρης στο 68ο λεπτό διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι σε ανατροπή του Ιτούρμπε, αλλά ο  Γερμανός  και το VAR στη συνέχεια έδειξε «παίζεται»

πανηγυριζει έντονα ο Καμαρα

Ο ΠΑΟΚ μετά το γκολ του Άρη προσπάθησε να πιέσει είχε δυο καλές στιγμές στο 72′ και στο 76′ με τους Σβαμπ και Μιχάι, ενώ στο 81ο λεπτό είχε ακόμη μια καλή στιγμή με τον Άκπομ να παίρνει την κεφαλιά, αλλά τον Κουέστα να μπλοκάρει δύσκολα στη δεξιά του γωνία. Ο ΠΑΟΚ δεν είχε κάποια ουσιαστικά φάση μετά το 81ο λεπτό.

Αντίθετα ο Άρης θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στο 92′ όταν πήρε την μπάλα, έτρεξε όλο το γήπεδο μόνος του με τον Ίνγκασον τελευταία στιγμή  να στέλνει τη μπάλα κόρνερ

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Άρη να πετυχαίνει μια πολύτιμη νίκη και να κάνει ένα καθοριστικό βήμα για την Ευρώπη.

Οι δηλώσεις Μπούργος

Ο Χερμάν Μπούργος μίλησε στο συνδρομητικό κανάλι. Αναλυτικά τα όσα δήλωσε στην κάμερα της NOVA:

“Είπαμε στα αποδυτήρια πως είμαστε πολύ καλή ομάδα και θα παλέψουμε. Θα παλέψουμε μέχρι τέλους. Τώρα σχετικά με την Ευρώπη ναι πιστεύω πως είμαστε κοντά”.

Φινάλε και εκνευρισμός στην κερκίδα

Όπως ήταν αναμενόμενο μια ήττα ειδικά απο τον Άρη και μάλιστα για δεύτερη φορά την ίδια χρονιά μέσα στην Τούμπα δεν είναι κάτι που μπορεί να περάσει χωρίς ένταση και αποδοκιμασίες. Μόνο που αυτό όπως φάνηκε δεν βρήκε σύμφωνο τον Κούρτιτς, ο οποίος δεδομένης και της έντασης, άνοιξε διάλογο με την κερκίδα. Αποτέλεσμα ήταν να συγκεντρώσει το γιουχάρισμα στο πρόσωπό του, με τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς και τον Κριστιάνο Μπάτσι για να τον προστατέψουν να τον σέρνουν για τα αποδυτήρια.

Ο Σλοβένος μετά το τέλος ζήτησε να βγει ο ίδιος μπροστά και να μιλήσει και δικαιολογήθηκε για την αντίδραση του λέγοντας πως προκλήθηκε επειδή άκουσε ύβρεις προς την οικογένεια του, αναλαμβάνοντας τις ευθύνες που του αναλογούν για την αγωνιστική καθίζηση της ομάδας του.

“Δέχομαι κάθε προσβολή, μπορεί ο καθένας να πει ότι θέλει για εμένα προσωπικά, είναι κάτι που μπορώ να το αποδεχτώ και πάντα αναλαμβάνω την ευθύνη μέσα στο παιχνίδι και στις καλές και στις κακές στιγμές, αλλά δεν μπορώ να ανεχτώ να “ακουμπάει” κάποιος την οικογένειά μου την γυναίκα μου και τον γιο μου.

Ο Ρουμάνος τεχνικός Ραζβάν Λουτσέσου αποδοκιμάστηκε στη διάρκεια που έκανε δηλώσεις στο συνδρομητικό κανάλι από φιλάθλους που ήταν και στα επίσημα. Ο Λουτσέσκου επέλεξε να μην αποχωρήσει για τα αποδυτήρια, αλλά άρχισε να μιλάει προς τον κόσμο του ΠΑΟΚ και αυτό λειτούργησε κατευναστικά.