Δύο ποδοσφαιριστες διεκδικούν την μπάλα

ΠΑΟΚ Ολυμπιακός 0 - 0

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να νικήσει τον Ολυμπιακό  στην Τούμπα, με τον αγώνα να λήγει χωρίς τέρματα και το τελικό 0-0 να αφήνει τα πάντα ανοιχτά ενόψει του επαναληπτικού. Λιγοστές ήταν οι ευκαιρίες για κάθε ομάδα.  Οι δυο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς (27/4).

Οι δυο προπονητές φάνηκαν ευχαριστημένοι από τις ομάδες τους κυρίως γιατί δεν δέχθηκαν αμφότεροι γκολ. Αναλυτικά οι δηλώσεις τους

Λουτσέσκου: Ήμασταν καλύτεροι και κυριαρχήσαμε – Πάμε Αθήνα για να πάρουμε πρόκριση

«Μετά τα πρώτα 15 λεπτά που προσέχαμε να μην γίνει κάποιο λάθος το παιχνίδι ήταν καλύτερο από τη μεριά μας, είχαμε ευκαιρίες και αρχίσαμε να κυριαρχούμε κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα. Στο δεύτερο ημίχρονο επικρατήσαμε και στη φυσική κατάσταση, τα ματς με τον Ολυμπιακό έχουν ένταση, σήμερα υπήρχαν δυνατές μονομαχίες. Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα μπορούμε να πάμε στην Αθήνα για να πάρουμε την πρόκριση».

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2021-2022 / ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ

Μάρτινς: Η πρόθεσή μας ήταν να κερδίσουμε: Τώρα η πρόκριση θα κριθεί εντός έδρας

«Σήμερα είδαμε θετικά πράγματα και αντίδραση από τους παίκτες, μας έλειψε η τελική πάσα αλλά δείξαμε καλά πράγματα στο γήπεδο και ανησυχήσαμε τον ΠΑΟΚ εν όψει και του επαναληπτικού. Η πρόθεσή μας ήταν να κερδίσουμε, αφού όμως δε τα καταφέραμε το ότι ελέγξαμε τα συναισθήματά μας και παίξαμε καλά βγάζοντας αντίδραση, είναι κάτι που μας άρεσε. Τώρα η πρόκριση θα κριθεί εντός έδρας με εμάς να έχουμε στόχο όπως πάντα τον τελικό».

Ο αγώνας στην Τούμπα

Η ομάδα του Λουτσέσκου απείλησε πρώτη με τον Ζαμπά συγκεκριμένα στο 6′ να κάνει μια εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού δεν επέτρεψε να δημιουργηθεί κίνδυνος στην εστία τους

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έβαλε γκολ με τον Μασούρα στο 10ο λεπτό. με τη φάση να ελέγχεται στο VAR  και να ακυρώνεται το τέρμα ως οφσάιντ. Ο ΠΑΟΚ παρόλο που κρατουσε τη μπάλα στη κατοχή του, δεν κατάφερε κάτι, αντίθετο ο Ολυμπιακός ήταν πιο απειλητικός.

Το παιχνίδι είχε ένταση, με αποτέλεσμα Μανωλάς (στο 16′) και Άκπομ (στο 27′) να δεχθούν από μία κίτρινη κάρτα. Στο 32ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς σούταρε και η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα αλλά ο Βατσλίκ έκανε μεγάλη απόκρουση!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες επιστρέφοντας δεν έκαναν αλλαγές.  Ο Ολυμπιακός απείλησε με τον Καμαρά στο 64′ και ο ΠΑΟΚ  στο 74′, με τον Μπίσεσβαρ να σουτάρει και την μπάλα να πηγαίνει για λίγο άουτ.

Οι αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές δεν άλλαξαν κάτι.  Όσο περνούσε η ώρα φαινόταν όλο και πιο καθαρά, η πρόθεση των δύο προπονητών να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα.ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ 2021-2022 / ΠΑΟΚ - ΟΣΦΠ

Ο αγώνας έληξε 0-0 με τον ΠΑΟΚ να έχει το κέρδος οτι βάζοντας γκολ στο Φάληρο θα έχει δικό του και κάθε ισόπαλο αποτέλεσμα ( 1-1-, 2-2, 3-3  κλπ).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (66′ Μιτρίτσα), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (79′ Ολιβέιρα).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (87′ Κούντε), Γκάρι Ροντρίγκες (79′ Καρβάλιο), Μασούρας (94΄Βρουσάι), Τικίνιο (79′ Ελ Αραμπί).

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.