Μαρία Σάκκαρη

Προκρίθηκε στον τελικό της Πάρμα η Σάκκαρη

Στον α΄ ημιτελικό της διοργάνωσης με την ονομασία “Parma Ladies Open“, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε σήμερα 1/10 την Ντάνκα Κόβινιτς από το Μαυροβούνιο με 7-5, 6-2 και πήρε το «εισιτήριο» για τον απογευματινό (19:00) τελικό.

Η Μαρία Σάκκαρη προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της κατηγορίας WTA 250 που διεξάγεται στην Πάρμα.

Εκεί η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αναμέτρησης ανάμεσα στη Ρουμάνα Ανα Μπογκντάν και την Αιγύπτια Μαγιάρ Σερίφ που ακολουθεί.

Υπενθυμίζεται ότι ο ημιτελικός της Σάκκαρη ήταν προγραμματισμένος για χθες, ωστόσο, εξαιτίας της συνεχούς βροχόπτωσης στην ιταλική πόλη, οι διοργανωτές ανέβαλαν τους αγώνες για σήμερα.

Η Σάκκαρη ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο σετ και προηγήθηκε 3-0, ωστόσο η Κόβινιτς ανέβασε την απόδοσή της και προσπέρασε με 4-3, ενώ διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα μέχρι και το ένατο γκέιμ. Στη συνέχεια η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ισοφάρισε 5-5, ενώ επικράτησε και στα επόμενα δύο γκέιμ για να πάρει το σετ με 7-5. Στο δεύτερο σετ η Κόβινιτς προηγήθηκε 1-0 και 2-1, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στη Σάκκαρη, η οποία πήρε τα πέντε επόμενα γκέιμ και «έκλεισε» το σετ με 6-2, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό.

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.