Πρωταθλητής Ευρώπης ο Κουγιουμτσίδης στην πάλη (U23)

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γιώργος Κουγιουμτσίδης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης U23 που διεξάγεται στο Βουκουρέστι και αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης Under 23

Ο πρωταθλητής μας νίκησε στον τελικό με 6-4 στα σημεία τον Γεωργιανό, Βλαντιμέρι Γκαμκρελίτζε στην κατηγορία των 79 κιλών.

Ο νεαρός παλαιστής έχανε 4-3, 6’’ πριν το τέλος, αλλά σε εκείνο το σημείο κέρδισε δύο πόντους για λάθη. Ο Γεωργιανός έκανε ένσταση, αλλά την έχασε και ο Έλληνας αθλητής κέρδισε άλλον έναν πόντο. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική επιτυχία του Κουγιουμτσίδη στην Ευρώπη, αφού πέρυσι είχε κερδίσει τον τίτλο τόσο στην Κ23, αλλά και στην κατηγορία των ανδρών.