Θεσσαλονίκη: Νίκη της Εθνικής με την Λευκορωσία

Με νίκη σηματοδοτήθηκε η επιστροφή στη Θεσσαλονίκη για την Εθνική μας που επικράτησε της Λευκορωσίας με σκορ 77-67 και άνοιξε λογαριασμό για τα παράθυρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η «Γαλανόλευκη» επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη και το Αλεξάνδρειο κόντρα στη Λευκορωσία για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τον καλύτερο τρόπο.

Μετά την ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία, η Εθνική βρήκε τα πατήματα της και πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 77-67 σε κλίμα αποθέωσης από τους φίλους της ομάδας με πολλούς εξ αυτών να είναι μικρά παιδιά που παρακολουθούσαν για πρώτη φορά από κοντά την ελληνική εκπροσώπηση.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ / ΕΛΛΑΔΑ – ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ / MOTION TEAM)

Κορυφαίοι για το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν οι Λεωνίδας Κασελάκης (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης (14 πόντους, 4 ριμπάουντ) και Αγραβάνης (14 πόντους, 7 ριμπαόυντ), ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Λούντζης (12 πόντους) και Γόντικας (13 πόντους).

Παράγοντας Χ και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης που άλλαξε τον ρυθμό της ομάδας με ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μπλίζιουκ (17 πόντους), Σάλας (17 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Παρακούσκι (15 πόντους, 9 ριμπάουντ), οι οποίοι είχαν μαζί τους 49 από τους 67 πόντους για την ομάδα τους.

Πλέον η Ελλάδα βρίσκεται στο 1-1, ενώ στο ίδιο σκορ βρίσκονται και οι Λευκορώσοι.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «αιμορραγούσε» στα αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας στους Λευκορώσους το δικαίωμα να βομβαρδίσουν την ελληνική μπασκέτα με τρίποντα για το 16-18 στο 10ο λεπτό.

Η εικόνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να «σφίγγει» τις άμυνες και να σκοράρει με συνέπεια. Μάλιστα, οι Γκίκας, Γόντικας και Γιαννόπουλος σταμάτησαν με 4 τάπες σε μία φάση τους παίκτες της Λευκορωσίας. Καθοριστικός παράγοντας ο Λεωνίδας Κασελάκης που ήρθε με αέρα… Ευρωλίγκας και ευστόχησε σε κρίσιμα σουτ για το προβάδισμα της Εθνικής. Οι Λευκορώσοι υπέκυψαν στην πίεση των Ελλήνων και πήγαν στα αποδυτήρια στο -8(38-30).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Εθνική έχασε το ρυθμό της με ένα 4-11 των Λευκορώσων η διαφορά εξανεμίστηκε στον 1 πόντο 42-41 με τον δίποντο του Σάλας. Ο Μανωλόπουλος πήρε άμεσα τάιμ άουτ και με ένα γρήγορο 5-0 με τρίποντο του Γκίκα και 2 εύστοχες βολές του Κατσίβελη ανέβηκε στο +6(47-41). Κομβικός παίκτης του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ο οποίος πέρασε στο παρκέ δίνοντας «ανάσα» στην Εθνική με ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ. Οι «γαλανόλευκοι» μετά τη διαφορά στον ένα πόντο έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-7 και πέρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +10(58-48).

Και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις. Και πάλι ζόρισαν την Ελλάδα. Μείωσαν στο καλάθι (62-60 στο 33′), με τον Παραχούσκι να πιέζει τους αντίπαλους ψηλούς, με τον Λούντζη να βάζει 3/3 βολές για το 69-62 στα 3:51 και τον Καλαϊτζάκη να έχει 2/2 για το 71-62 στο 37′ που έκρινε την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσαν πολλοί σπουδαίοι παράγοντες του ελληνικού μπάσκετ με τον Νίκο Γκάλη να παρακολουθεί ξανά από κοντά αναμέτρηση της Εθνικής μετά από 14 χρόνια. Εκεί ήταν επίσης ο Πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος, ο θρύλος του Ηρακλή Ντέιβιντ Ίνγκραμ αλλά και ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας.

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.