Θεσσαλονίκη: Νίκη της Εθνικής με την Λευκορωσία

Με νίκη σηματοδοτήθηκε η επιστροφή στη Θεσσαλονίκη για την Εθνική μας που επικράτησε της Λευκορωσίας με σκορ 77-67 και άνοιξε λογαριασμό για τα παράθυρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Η «Γαλανόλευκη» επέστρεψε στη Θεσσαλονίκη και το Αλεξάνδρειο κόντρα στη Λευκορωσία για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου με τον καλύτερο τρόπο.

Μετά την ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία, η Εθνική βρήκε τα πατήματα της και πήρε μια σπουδαία νίκη με σκορ 77-67 σε κλίμα αποθέωσης από τους φίλους της ομάδας με πολλούς εξ αυτών να είναι μικρά παιδιά που παρακολουθούσαν για πρώτη φορά από κοντά την ελληνική εκπροσώπηση.

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ / ΕΛΛΑΔΑ – ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ / MOTION TEAM)

Κορυφαίοι για το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου ήταν οι Λεωνίδας Κασελάκης (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Κασελάκης (14 πόντους, 4 ριμπάουντ) και Αγραβάνης (14 πόντους, 7 ριμπαόυντ), ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Λούντζης (12 πόντους) και Γόντικας (13 πόντους).

Παράγοντας Χ και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης που άλλαξε τον ρυθμό της ομάδας με ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μπλίζιουκ (17 πόντους), Σάλας (17 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Παρακούσκι (15 πόντους, 9 ριμπάουντ), οι οποίοι είχαν μαζί τους 49 από τους 67 πόντους για την ομάδα τους.

Πλέον η Ελλάδα βρίσκεται στο 1-1, ενώ στο ίδιο σκορ βρίσκονται και οι Λευκορώσοι.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα «αιμορραγούσε» στα αμυντικά ριμπάουντ, δίνοντας στους Λευκορώσους το δικαίωμα να βομβαρδίσουν την ελληνική μπασκέτα με τρίποντα για το 16-18 στο 10ο λεπτό.

Η εικόνα άλλαξε στη δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να «σφίγγει» τις άμυνες και να σκοράρει με συνέπεια. Μάλιστα, οι Γκίκας, Γόντικας και Γιαννόπουλος σταμάτησαν με 4 τάπες σε μία φάση τους παίκτες της Λευκορωσίας. Καθοριστικός παράγοντας ο Λεωνίδας Κασελάκης που ήρθε με αέρα… Ευρωλίγκας και ευστόχησε σε κρίσιμα σουτ για το προβάδισμα της Εθνικής. Οι Λευκορώσοι υπέκυψαν στην πίεση των Ελλήνων και πήγαν στα αποδυτήρια στο -8(38-30).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Εθνική έχασε το ρυθμό της με ένα 4-11 των Λευκορώσων η διαφορά εξανεμίστηκε στον 1 πόντο 42-41 με τον δίποντο του Σάλας. Ο Μανωλόπουλος πήρε άμεσα τάιμ άουτ και με ένα γρήγορο 5-0 με τρίποντο του Γκίκα και 2 εύστοχες βολές του Κατσίβελη ανέβηκε στο +6(47-41). Κομβικός παίκτης του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ο οποίος πέρασε στο παρκέ δίνοντας «ανάσα» στην Εθνική με ενέργεια και στις δυο πλευρές του παρκέ. Οι «γαλανόλευκοι» μετά τη διαφορά στον ένα πόντο έκαναν ένα επιμέρους σκορ 16-7 και πέρασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +10(58-48).

Και πάλι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις. Και πάλι ζόρισαν την Ελλάδα. Μείωσαν στο καλάθι (62-60 στο 33′), με τον Παραχούσκι να πιέζει τους αντίπαλους ψηλούς, με τον Λούντζη να βάζει 3/3 βολές για το 69-62 στα 3:51 και τον Καλαϊτζάκη να έχει 2/2 για το 71-62 στο 37′ που έκρινε την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 38-30, 58-48, 77-67

Το «παρών» στο γήπεδο έδωσαν πολλοί σπουδαίοι παράγοντες του ελληνικού μπάσκετ με τον Νίκο Γκάλη να παρακολουθεί ξανά από κοντά αναμέτρηση της Εθνικής μετά από 14 χρόνια. Εκεί ήταν επίσης ο Πρόεδρος της ΕΟΚ, Βαγγέλης Λιόλιος, ο θρύλος του Ηρακλή Ντέιβιντ Ίνγκραμ αλλά και ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, Κωνσταντίνος Ζέρβας.

Διαβάστε όλα τα τελευταία νέα | Ενημερωθείτε

Ακολουθείστε το Cityportal.gr στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα τελευταία νέα

Cityportal.gr Live ενημέρωση: O κορωνοϊός λεπτό προς λεπτό στην Ελλάδα και παγκοσμίως