Ο Μίλτος Τεντόγλου

Θρίαμβος Τεντόγλου – Πήρε το χρυσό στο Μόναχο

Ο 24χρονος πρωταθλητής μας με άλμα 8.52μ. κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Μόναχο. Ήταν μια πολύ μεγάλη βραδιά για τον Τεντόγλου αλλά και για τον ελληνικό αθλητισμό,

Ο Μίλτος Τεντόγλου γράφει ιστορία. Ο Έλληνας πρωταθλητής είναι συγκλονιστικός, είναι ο κορυφαίος άλτης εις μήκος στον κόσμο

Από τη δεύτερη κιόλας προσπάθειά του (8.22μ.), έδειξες τις διαθέσεις του. Στην τρίτη προσπάθεια προσγειώθηκε στα 8.35μ. και ήταν το φαβορί του αγώνα. Αλλά ο Τεντόγλου δεν είχε σκοπό να σταματήσει. Στην τέταρτη προσπάθεια ο Έλληνας πρωταθλητής,  έκανε άλμα 8.52μ. το οποίο ήταν και ρεκόρ αγώνων και του έδωσε το χρυσό μετάλλιο.

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως ο Μίλτος Τεντόγλου δεν έκανε πέμπτη και έκτη προσπάθεια στον τελικό, καθώς το 8.52μ. που έκανε στο τέταρτο άλμα, του έδινε αυτή την άνεση.

Έχει κατακτήσει χρυσό μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, σε παγκόσμιο αλλά και ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ενώ πριν λίγο καιρό ήταν δεύτερος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Όρεγκον.

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.