Θρίαμβος της Εθνικής επί της Τουρκίας και τελικός με Τσεχία!

Μια εξαιρετική (εκτός της πρώτης περιόδου) Εθνική Ελλάδας κατανίκησε με 81-63 την Τουρκία στο δεύτερο ημιτελικό του προολυμπιακού τουρνουά της Βικτόρια (Καναδάς) και θα παίξει στον τελικό με την Τσεχία (5/7, 02:05), για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα καλείται να διαψεύσει την αρνητική παράδοση που το θέλει να χάνει το τρένο της πρόκρισης για το κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη μέσω των προολυμπιακών τουρνουά, καθώς σε 11 συμμετοχές έχει προκριθεί μόνο το 2008, στο τουρνουά που είχε διοργανώσει η Ελλάδας.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε στο 22-8 για την Τουρκία, η Εθνική του Ρικ Πιτίνο έπαιξε άμυνα σεμιναριακού επιπέδου, έδωσε στους γείτονες μόλις 41 πόντους έναντι των 73 δικών της και πήρε μια πανάξια νίκη στο δρόμο για το Τόκιο.

Κορυφαίος μεταξύ κορυφαίων ο Καλάθης με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ κι 6 ασίστ, ενώ ο Σλούκας έδωσε 15 πόντους και 9 ασίστ, ο Λαρεντζάκης 14 πόντους, ο Παπαγιάννης 14 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Μήτογλου 10 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την τουρκική ομάδα, που επιστρέφει στο σπίτι άπραγη, διασώθηκε ο Κορκμάζ με 20 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Τουρκία προηγήθηκε με 13-4 ύστερα από πεντέμισι λεπτά, εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα της ελληνικής ομάδας. Με 2/9 σουτ και 3 λάθη σε αυτό το διάστημα ο Πιτίνο ζήτησε τάιμ άουτ, οι παίκτες του έτρεξαν ένα μικρό σερί 4-0, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-8, με την Ελλάδα κάκιστη: 4/16 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2 ασίστ για 4 λάθη.

Η κατάσταση άλλαξε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Λαρεντζάκη να δίνει ενέργεια αλλά και πόντους στην επίθεση. Με ένα… τετράποντο (τρίποντο και βολή) του διεθνή γκαρντ η διαφορά μειώθηκε στους έξι (19-25), αλλά η κακή επίθεση έφερε το 21-32.

Τελικά, η Εθνική κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου (27-34), παρότι σούταρε με χαμηλό ποσοστό: 7/24 δίποντα (29%), 3/11 τρίποντα (27%), 6 ασίστ για 6 λάθη και έξι χαμένα αμυντικά ριμπάουντ.

Ε, λοιπόν; Όλα αυτά οι διεθνείς τα άφησαν πίσω με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου. Με τον Καλάθη να διευθύνει σαν μαέστρος και τους Σλούκα – Μήτογλου να βάζουν τα σουτ, η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε με σερί 10-0 και προσπέρασε (37-340 στο 23΄, ενώ ο Λαρεντζάκης έγραψε το 49-39.

Όμως, το πρες των Τούρκων σε όλο το γήπεδο έφερε λάθη και βιαστικές επιθέσεις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα τη μείωση του σκορ στους τέσσερις πόντους στο 30΄ (51-47 για την Ελλάδα).

Τα τρίποντα του Κορκμάζ (4/9) κράτησαν τους Τούρκους στο παιχνίδι (50-51, 53-55), όμως ο Παπαγιάννης με συνεχείς πόντους έφερε το σκορ στο 64-55 περίπου στα μισά της τέταρτης περιόδου. Η άμυνα συνέχιζε να είναι αποδοτική, στην επίθεση με τρίποντο του Καλάθη έγινε το 72-58 στα 2:49 πριν το τέλος και το παιχνίδι έγινε χωρίς γυρισμό για τους Τούρκους…

Ακολουθήστε το cityportal.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις Διαβάστε για Συναυλίες, Σινεμά, Θέατρο, βιβλία, τέχνες, εκδρομές στην ατζέντα (ημερολόγιο) αλλά και όλα τα Τελευταία νέα από τη Θεσσαλονίκη, την Ελλάδα και τον Κόσμο, σήμερα, τώρα που συμβαίνουν.